Produkty jedno- i dwustronnie klejące
Sprzedajemy taśmy uznanych firm, m.in. Premier Coatings Ltd. (Denso Ltd.) i Scapa. Nasze produkty znajdują zastosowanie zarówno w domach do drobnych napraw, montażu elementów dekoracyjnych, projektach DIY czy scrapbooków, jak i w przemyśle: zakłady petrochemiczne i gazownicze, w zakładach wodociągowych, w zakładach stolarskich i meblarskich, do montażu luster i listew, w firmach reklamowych do instalacji bannerów oraz szyldów i w warsztatach samochodowych do montażu podzespołów elektronicznych.
Zalety używania taśm
Dzięki zastosowaniu taśmy nie zmienia się grubość, szerokość ani długość przyklejanego przedmiotu. Siła łączenia na całej powierzchni taśmy jest taka sama. Używając klejów płynnych, nie możemy tego zagwarantować, gdyż siła klejenia zależy również od gramatury (ilości) użytego kleju. Krawędzie taśmy są równe – można idealnie dopasować je do brzegów klejonej powierzchni lub nanieść równe paski klejowe. Klej płynny zawsze wyleje się poza powierzchnię klejenia.
Ponadto taśma jest gotowym produktem – nie trzeba jej podgrzewać, mieszać, łączyć z innym komponentem. Do klejenia taśmą nie są potrzebne żadne narzędzia takie jak pędzel, mieszadło czy rękawice ochronne. Użycie taśmy jest zatem czyste i proste. Przy jej aplikacji wymagany jest tylko docisk (i czysta powierzchnia tak samo jak przy klejach). Taśma klei od razu, a niektóre kleje potrzebują czasu, by stwardnieć, i nie wydziela nieprzyjemnego, ostrego zapachu jak niektóre kleje.
Taśmy dwustronnie klejące
Za pomocą taśmy dwustronnej skleisz 2 kartki papieru i przykleisz lutro do ściany. W zależności od potrzeb należy zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj taśmy dwustronnej. Im cięższe i cenniejsze elementy, tym bardziej należy zwracać uwagę na jakość produktu, a więc nie wybierać najtańszej taśmy na półce.
Z czego składa się taśma dwustronna?
W skrócie: z nośnika, dwóch warstw kleju i podkładu zabezpieczającego. Nośniki mogą być cienkie lub grube. Cienkie wykonane są najczęściej z PVC, PET – poliestru, PP – polipropylenu, tkaniny lub włókniny, a grube pianki – również z PP, ale też z PE – polietylenu, PU – poliuretanu i neoprenu. Klejem jest najczęściej akryl, kauczuk lub silikon. Podkład zabezpieczający najczęściej wykonuje się papieru silikonowanego lub folii. Tę warstwę usuwa się podczas klejenia.
Taśmy z amortyzującym nośnikiem piankowym tłumią drgania i wibracje, maskują nierówności i zapewniają odpowiednią odległość między sklejanymi przedmiotami. Produkty z nośnikiem foliowym cechują się dużą wytrzymałością, a taśmy z nośnikiem papierowym łatwo dopasować do krawędzi powierzchni – bez problemu wytniemy z nich potrzebny kształt.
Zastosowanie
Taśmy dwustronnie klejące sprawdzają się w łączeniu szkła, ceramiki, metalu, tworzyw sztucznych, papieru, drewna i różnych tekstyliów. Możemy użyć ich do takich czynności jak:
- dekorowanie ścian, mocowanie uchwytów, wieszaków – nie musisz wiercić otworów,
- przyklejanie listew przypodłogowych i przy blatach,
- unieruchamianie chodników, dywanów i wykładzin,
- łączenie części sprzętów RTV i AGD, komputerów i telefonów,
- mocowanie czujników i lusterek w samochodach.
Taśmy jednostronnie klejące
Jak nazwa podpowiada, składa się z jednej warstwy kleju i nośnika. Taśmy jednostronne są samoprzylepne. Używa się ich w przemyśle i do drobnych prac domowych. Przydają się do uszczelniania, zabezpieczania powierzchni, maskowania niedoskonałości i oznaczania obiektów.
Taśmy montażowe
Taśmy te, głównie dwustronne, służą do mocowania na stałe lub tymczasowo. Stosuje się je w przemyśle meblowym, budowlanym, reklamowym oraz samochodowym. Wykonane są z różnych nośników i z różnymi klejami.
Taśmy piankowe
Mają właściwości izolacyjne – wygłuszają i niwelują drgania. Ponadto dokładnie wypełniają wszelkie szczeliny. Wykazują więc wysoką przyczepność. Składają się z akrylowej lub kauczukowej masy klejącej i nośnika z pianki polietylenowej. Można nimi przytwierdzać elementy wykończeniowe na budynkach, moduły paneli słonecznych, szyby, a także elementy elektroniczne w samochodach. Główne zastosowanie znajdują w przemyśle meblarskim czy reklamowym.
Taśmy żelowe – akrylowe
Choć nie posiadają nośnika i dwóch warstw kleju, łączą dwustronnie. Taśma ta składa się z warstwy elastycznego, spienionego akrylu – pianki akrylowej i podkładu zabezpieczającego. Zastępuje połączenia nitowe lub mechaniczne – ma dużą siłę klejenia do różnych podłoży. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych i procesy starzenia. Szczelnie przylegają do podłoża, dlatego też chronią przed wilgocią i zanieczyszczeniami.
Taśmy izolacyjne
To jeden z rodzajów taśm samoprzylepnych. Taśm elektroizolacyjnych używa się do mocowania i izolacji przewodów elektrycznych, a także do ich zabezpieczania i oznaczania. Mają różne kolory i wykonane są z PVC.
Taśmami izolacyjnymi samowulkanizującymi naprawimy wszelkie wyroby gumowe, np. węże ogrodowe. Taśmy tego typu nie mają dodatkowego kleju. Ich działanie polega na samospajaniu poszczególnych nawinięć nośnika taśmy. Należy je nakładać, jednocześnie rozciągając.
Taśmy foliowe
To jeden z rodzajów taśm dwustronnie klejących. Mają cienki nośnik z przezroczystej folii, który w sposób niezauważalny wkleja się między dwie powierzchnie. Te taśmy zazwyczaj produkuje się z klejem akrylowym. Są odporne na starzenie, promieniowanie UV, barwniki i plastyfikatory. Taśmy foliowe dobrze łączą płaskie i gładkie elementy, np. szkło, ceramikę, metal i tworzywa sztuczne. Są wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych. Polecamy niezawodne produkty marki Scapa!
Taśmy włókninowe
Dwustronne taśmy fizelinowe dzięki nośnikowi z włókniny celulozowej są bardzo łatwe w użyciu. Można je bez problemu rozerwać rękoma. Warstwą klejącą jest kauczuk lub akryl. Taśm włókninowych używa się w introligatorstwie i w kaletnictwie. Bardzo ważna role odgrywają również w przemyśle papierniczym, głównie przy produkcji kartonów.
Folia adhezyjna
Można nią kleić, mimo że nie jest pokryta warstwą kleju. Samoprzylepna folia jest stosowana do ochrony twardych powierzchni takich jak szkła czy lustra. Przykleja się ją na przykład na tylnej części luster, by w razie rozbicia zabezpieczyć odłamki szkła przed rozpryśnięciem się. Folię łatwo usunąć – nie pozostawia śladów na powierzchni materiału.
Zapoznaj się z naszą ofertą taśm i systemów antykorozyjnych!